KULTURNÍ PROGRAM PRO SEZONU 2019


DUBEN

Úterý 30. 4. od 18:30 hod.          PÁLENÍ ČARODEJNIC

Šermířské souboje, odhalení a odchycení čarodějnice, mučení inkvizicí a nakonec upálení čarodejnice hradní i vaší, kterou si přinesete, na připravené hranici.

KVĚTEN
Sobota 25. 5. od 18:30                 NOC PÁNŮ Z CIMBURKA
Jménem Pánů z Cimburka, kteří před 580 lety drželi hrad Starý Jičín jsme pro vás připravili večerní program plný dobové hudby, šermířských klání a zakončený krásnou OHŇOVOU SHOW

ČERVEN
Pátek 14. 6 od 19:30               REJ HRADNÍCH STRAŠIDEL
Sobota 15. 6. od 19:00
         REJ HRADNÍCH STRAŠIDEL

V pátek a sobotu večer vás na hradě čeká neobvyklý zážitek. Hradní strašidla v čarodějném a strašidelném rejdění.

Sobota 22. 6.                   SETKÁNÍ NA VRCHOLU 
Přátelé z Klubu Českých Turistů v Novém Jičíně pořádají na našem hradě své setkání a my jim to moc rádi umožníme a moc se na ně těšíme. Vstup běžných neorganizovaných turistů a jiných návštěvníků není v tento den nijak omezen.

Sobota 29. 6.                  THUNDER FEST    rockový festival 
Celodenní festival rockových a rock metalových kapel. Hlavními hosty budou kapely CIMENT a VITACIT. Turistům a rodinám s dětmi v tento den nedoporučujeme vstup do areálu hradu.  
                                                                                                

ČERVENEC

Pátek        5. 7. od 10:00              STRÁŽCI – GUARDIANS
Sobota      6. 7. od 10:00             
STRÁŽCI – GUARDIANS
Neděle      7. 7. od 10:00             
STRÁŽCI – GUARDIANS
Spolek Strážci – Guardians je spolek přátel hradu, který se pravidelně aktivně podílí na opravách hradního zdiva a dobrovolných brigádách na hradě. Tento spolek se ale zabývá i historií a o tomto víkendu se usídlí na hradě, aby dětem předváděl ukázky šermu, středověké zbraně a aby děti formou zajímavého vyprávění poznaly historii hradu Starý Jičín. Po celý den budou vystaveny středověké zbraně a děti se s nimi budou moci seznámit a vyfotit.


Pátek    12. 7. od 20:00               HRADNÍ PLANETARIUM
Sobota  13. 7. od 20:00  
       HRADNÍ PLANETARIUM
Jestliže bude příznivé počasí, budete mít jedinečnou možnost pozorovat hvězdy a planety hvězdářskými dalekohledy a to přímo na hradním nádvoří.  Po oba večery k nám na hrad zavítají přátelé z hvězdárny ve Valašském Meziříčí, kteří Vám budou nejdříve u projektoru a obrázků na plátně poutavě vyprávět o hvězdné obloze. Jakmile se setmí, můžete se těšit na pozorování Luny, Jupitera a Saturnu, které budou v tomto období krásně viditelné a samozřejmě i na pozorování celé hvězdné oblohy a to hned dvěma hvězdářskými dalekohledy, které hvězdáři přivezou a na hradě nainstalují.
Pro děti bude připravena zajímavá atrakce – VODNÍ RAKETA

Sobota 27. 7. od 20:00               MAOK   
Jeho hudba uzdravuje a inspiruje. Hraje na koncertech, dělá muzikoterapie, skládá hudbu k divadelním představením, tanečním inscenacím, ilustracím a filmům. Když jde na pódium nemá představu, co bude hrát. Hudbu dělá pro hudbu, která jde přímo ze srdce a kterou nechává svobodně plynout ať je jakákoliv.
Budete mít jedinečnou možnost si vychutnat jeho geniální cit pro hudbu v kouzelné atmosféře hradní zříceniny.
Můžete se těšit na příjemnou večerní atmosféru na hradě, která bude o to hezčí, že MAOK bude při svém hraní nasvícen vitrážovými lampami, ručně vyráběnými v umělecké dílně nedaleko hradu. 
Pod vedením zkušeného lektora si můžete při Maokově hudbě zacvičit JOGU 

SRPEN
Sobota 10. 8. od 17:00          KUBUKU & ARYTMICKÁ SFINIE 
Pohodový večer. Přijď na hrad, vezmi sebou nástroj, na který to aspoň trochu umíš a přidej se. Zahrajeme si, zazpíváme a pod vedením Pavla Kubeši KUBUKU si můžeme všichni vyzkoušet bubnování na djembe bubny.

Pátek   16. 8.  od 19:00           STRAŠIDELNÝ HRAD
Sobota 17. 8.  od 19:00         STRAŠIDELNÝ HRAD
Přijďte se zase trochu bát na večerní prohlídce hradu se strašidly. Znovu na vás bude čekat bílá paní, upír, čert, vodník a další strašidla. Program bude po oba večery stejný. Doprovodný program: Gotická katovna Ordál, pískohraní, malování na obličeje.

Neděle 25. 8.  od 12:00          SOKOLNICKÉ ODPOLEDNE
Na Starý Jičín znovu zavítají přátelé ze záchranné stanice, kteří s sebou přivezou mimo dravých ptáků, též šelmy, žijící v našich lesích  Už dětem přivezli ukázat ochočenou lišku, vydru, krkavce a další. Čeká vás expozice dravců, zajímavé vyprávění o práci záchranné stanice, zajímavosti ze života dravců a šelem, za příznivého počasí také ukázky přeletu dravců nad hlavami návštěvníků.
Možnost focení s dravcem na ruce.


Sobota      31. 8. od 10:00            
STRÁŽCI – GUARDIANS
Neděle        1. 9. od 10:00             
STRÁŽCI – GUARDIANS
Spolek Strážci – Guardians je spolek přátel hradu, který se pravidelně aktivně podílí na opravách hradního zdiva a dobrovolných brigádách na hradě. Tento spolek se ale zabývá i historií a o tomto víkendu se usídlí na hradě, aby dětem předváděl ukázky šermu, středověké zbraně a aby děti formou zajímavého vyprávění poznaly historii hradu Starý Jičín. Po celý den budou vystaveny středověké zbraně a děti se s nimi budou moci seznámit a vyfotit.

ZÁŘÍ
Sobota 7. 9. od 10:00                         BURČÁK
Neděle 8. 9. od 10:00                          BURČÁK
Přijďte  k nám na hradní nádvoří znovu ochutnat čerstvý a voňavý  moravský burčák, který vám jako každý rok, v noci před prodejem přivezeme od vinařů ze sklípků na Jižní Moravě.

Sobota 21. 9. od 19:00                       LAMPIONOVÝ PRŮVOD
                                               A VEČERNÍ BĚH PRO SVĚTLUŠKU

Víme, že běhat po tmě má smysl. Přijďte pomoci rozsvítit svět nevidomých dobrovolnou částkou a nezapomeňte vzít  celou svou rodinu, přátele a kolegy.
Dnešní večer opravdu na hrad běžíme, ti nejmenší účastníci dostanou lampion a půjdou s rodiči v průvodu. Větší účastníci poběží čertovou stezkou k hradu.
Na hradním nádvoří Vás bude čekat interaktivní program, kde si můžete vyzkoušet ŽIVOT VE TMĚ. 

Sobota  28. 9. od 10:00 hod.           BURČÁKOVÉ HODY
Neděle   29. 9. od 10:00 hod.           BURČÁKOVÉ HODY
Jako každý rok, přivezeme i letos skvělý burčák od vinařů ze sklípků na Jižní Moravě.A jelikož ani počasí, ani okolnostem neporučíme
je tudíž,  milí návštěvníci,
ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA