Milí návštěvníci hradu Starý Jičín,
My, provozovatelé strážní věže hradu Starý Jičín a lidi, starající se o krásu této kouzelné
a romantické hradní zříceniny, která není zasažena komercí, nejsme kryti žádným rozpočtem kraje, okresu, či jakékoliv jiné instituce a všechny akce pořádáme na vlastní náklady a riziko...........

.........proto je program připraven převážně ve spolupráci se spřízněnými dušičkami
a přáteli hradu. Všechno, co se na hradě děje, děláme s láskou k němu a jsme šťastni,
když to návštěvníci umí ocenit a třeba se i na hrad s radostí vracejí.


V případě nenadálých událostí (déšť, nevlídné počasí, nemoc atd...) budeme Vás informovat na úvodní stránce
www.hradstaryjicin.cz o tom, že je akce zrušena, nebo přeložena.

Máme pro letošní rok rozpracovány ještě nějaké další akce a zajímavosti.
Pokud se nám je podaří domluvit, budou do programu vkládány průběžně.
_______________________________________________________________________________


V neděli     28. 5.      
od 13:00 do 17:00 
SOKOLNÍCI NA HRADĚ
Věříme, že naši přátelé ze záchranné stanice jako vždy v minulosti přivezou i tentokrát kromě dravých ptáků též nějaká jiná zvířátka. V minulých letech dětem přivezli ukázat ochočenou lišku, vydru, krkavce a další. Čeká vás expozice dravců, zajímavé vyprávění o práci záchranné stanice, zajímavosti ze života dravců a šelem, za příznivého počasí také ukázky přeletu dravců nad hlavami návštěvníků. Samozřejmostí na této akci je možnost focení s dravcem na ruce.


V sobotu     10. 6.      od 20:00
MAOK – koncert na hradě
Maok je hudebník, improvizátor, multiinstrumentalista, zpěvák, skladatel, ale hlavně člověk, jehož životní součástí a nejvýraznější složkou sebevyjádření je hudba.
Jeho hudba uzdravuje a inspiruje. Hraje na koncertech, dělá muzikoterapie, skládá hudbu k divadelním představením, tanečním inscenacím, ilustracím a filmům.
V případě špatného počasí se pokusíme s MAOKem vyhledat a oznámit jiný, náhradní termín. Tento by byl oznámen na www.hradstaryjicin.cz.
Vstupné na koncert je 300,-Kč a vstupenku bude možno zakoupit pouze na místě.


V sobotu     24. 6.     od 20:30
HRADNÍ PLANETARIUM
Jestliže bude příznivé počasí, budete mít jedinečnou možnost pozorovat hvězdy a planety hvězdářskými dalekohledy a to přímo na hradním nádvoří. Přátelé z hvězdárny ve Valašském Meziříčí vám budou nejdříve u projektoru a obrázků na plátně poutavě vyprávět o hvězdné obloze. Jakmile se náležitě setmí, můžete se těšit na pozorování planet a hvězd hvězdářskými dalekohledy a to přímo z hradního nádvoří. Dalekohledy budou pravděpodobně dva, aby se návštěvníci mohli v klidu vystřídat a pohled na planetu si náležitě užít.  V tento večer si budete moci v hradní hospůdce mimo jiné občerstvení koupit i špekáček + chleba a buřtíka si opéct na ohýnku, který vám za tímto účelem připravíme.
Vstupné:      dospělá osoba 50,-Kč, děti 50-Kč


V sobotu     8. 7.      od 19:00
Divadlo klauniky BRNO
zavítá na hrad Starý Jičín s nejhranější autorskou komedií na motivy knihy Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha od Miguela Cervantese Saavedry.
Hra nese název Don Kichot de la Anča a je uchopena dle vzoru velkého českého emigranta Jana Ámose Komenského. Svéráznému zpracování osudů Dona Quijota a věrného služebníka Sancho Panzy nechybí humor, nadsázka, fantazie ani mystifikace. Hra vznikla pod režijním vedení Boleslava Polívky a o jejím úspěchu svědčí již hodně přes 5000 odehraných repríz.
Představení je také zajímavé tím, že v hlavní roli vystupuje přední světový chůdoherec Lenoir Montaine.
Vstupné 100,-Kč. Vstupenku na toto představení bude možno zakoupit na místě.


V sobotu     15. 7. 
máme večer rezervovaný jako náhradní termín případně neuskutečněného červnového koncertu MAOK

V sobotu 29. 7.        od 10:00 do 17:00 - podle zájmu návštěvníků možná i déle
V neděli  30. 7.         od 10:00 do 14:00 - (po 14 hodině začne balení a příprava k odjezdu z hradu)
STŘEDOVĚK NA HRADĚ
 Tento víkend obsadí hrad družina přátel středověké historie, aby návštěvníkům mohla  předvádět jak se žilo na hradech v období středověku. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet lukostřelbu, nahlédnout do lovecké dílny, kovárničky, středověké kuchyně, uvidí mistra zbrojíře při práci
a mnoho dalších zajímavostí. V sobotu po celý den a v neděli od 10 do 14 hodin. Pak budou učinkující balit a odjíždět z hradu, neboť i oni musí ráno do práce.
Na tuto akci se neplatí žádné vstupné. Určitě účinkující rádi odměníte sami.


V pátek     11. 8.    
od 20:00    
a též

 V sobotu   12. 8.
    
od 20:00
HRADNÍ PLANETARIUM
Jestliže bude příznivé počasí, budete mít znovu jedinečnou možnost pozorovat hvězdy a planety hvězdářskými dalekohledy a to přímo na hradním nádvoří. Program bude totožný, jako v červnu, tentokrát ale bude večer zaměřen na PERSEIDY, které by se mněly v tomto čase na obloze hojně vyskytovat.
Na této akci si znovu budete moci mimo jiné občerstvení koupit i špekáček + chleba a buřtíka si opéct na ohýnku, který vám za tímto účelem připravíme.
Vstupné:      dospělá osoba 50,-Kč, děti 50,-Kč


V neděli     20. 8.      od 13:00 do 17:00
SOKOLNÍCI NA HRADĚ

Věříme, že naši přátelé ze záchranné stanice jako vždy v minulosti přivezou i tentokrát kromě dravých ptáků též nějaká jiná zvířátka. V minulých letech dětem přivezli ukázat ochočenou lišku, vydru, krkavce a další. Čeká vás expozice dravců, zajímavé vyprávění o práci záchranné stanice, zajímavosti ze života dravců a šelem, za příznivého počasí také ukázky přeletu dravců nad hlavami návštěvníků. Samozřejmostí na této akci je možnost focení s dravcem na ruce

                                                                            ....  a to je konec
_______________________________________________________________________________

V měsíci září a říjnu se můžete těšit znovu na
BURČÁK NA HRADĚ.
Informace budou doplňovány aktuálně na         www.hradstaryjicin.cz

Páč ani počasí, ani okolnostem všeobecně známým či neplánovaným neporučíme, může se stát, že vše, co je výše uvedeno může být jinak.                                                                             Děkujeme za pochopení.

Aktuální informace o konkrétním programu, včetně ceny vstupného atd. naleznete vždy několik dnů před akcí na úvodní stránce webových stránek hradu
www.hradstaryjicin.cz